WAKACYJNA APTECZKA

To jest Wasze forum.
Możecie tu zadawać pytania i wymieniać informacje z innymi Użytkownikami naszego serwisu.
Pisanie tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Moderatorzy: extreme, saba79

WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez Moya » Cz cze 30 2011, 12:57

Mamo, tato, opiekunie - wyjeżdżasz z dziećmi? Przygotuj podróżną apteczkę - sprawdź ważność leków i uzupełnij braki. Nie zapomnij zabrać jej ze sobą! Z takim przesłaniem 1 lipca br. rusza edukacyjna akcja pod hasłem "Z apteczką bezpieczniej", zainicjowana przez Akademię Malucha Alantan. Akcja dedykowana jest wszystkim podróżującym z dziećmi i ma na celu przypomnienie jak ważnym element wakacyjnego bagażu jest dobrze wyposażona apteczka.

Obrazek

Choć polskie prawo (w przeciwieństwie do przepisów pozostałych krajów UE) nie nakłada na podróżujących obowiązku wożenia apteczki w samochodzie (prywatnym), to ratownicy medyczni i pediatrzy gorąco namawiają do zabierania jej ze sobą.

Ludzie zapominają o apteczce. Mają jakiś stary zestaw opatrunków gdzieś w samochodzie – nie zawsze wiadomo co dokładnie i w razie wypadku – nawet drobnego zranienia – są bezradni. A najczęściej spotykane apteczki (dostępne np. w hipermarketach) zawierają śladowe ilości opatrunku i w sytuacji krytycznej są kompletnie bezużyteczne – mówi Jacek Rosłonek, ratownik medyczny z wieloletnim stażem, wspierający akcję Akademii Malucha Alantan.

Pan Jacek Rosłonek i dr Wojciech Feleszko – pediatra, konsultant medyczny akcji, podkreślają też, że wciąż szwankuje wiedza na temat wyposażenia takiej podróżnej apteczki, miejsca i sposobu jej przewożenia.

Apteczka pierwszej pomocy (na stałe w samochodzie) nie powinna zawierać leków, a jedynie środki opatrunkowo - ratownicze. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa i wymogi przechowywania lekarstw (chodzi tu m.in. o temperaturę.) Bezwzględnie wskazane jest zatem, zdaniem naszych ekspertów, rozdzielenie apteczki pierwszej pomocy od tej podręcznej z lekami.

Wymogi dotyczące wyposażenia apteczki pierwszej pomocy, zdaniem J. Rosłonka są następujące: musi być uzupełniona i zawierać dobrej jakości rzeczy. Np. przy oparzeniach bardzo ważne by nie dopuścić do rozszerzenia się uszkodzeń tkanek - dlatego warto zainwestować w skuteczne opatrunki hydrożelowe. Poza tym sprawdźmy czy nasze nożyczki z apteczki są w stanie pociąć materiał typu jeans – bo każdą ranę trzeba najpierw uwidocznić a dopiero potem założyć opatrunek – podkreśla ratownik. Co do sposobu przewożenia apteczki, zdaniem naszego eksperta, nie wolno zapomnieć o: jej stabilnym przymocowaniu i zabezpieczeniu przed dziećmi.

Natomiast podróżna apteczka z lekami to żelazny zapas medykamentów na najczęstsze możliwe zachorowania: np. gorączka, zatrucia pokarmowe czy ból ucha czy zęba. Jak wskazuje dr Feleszko powinny znaleźć się w niej również leki przyjmowane przez małego pacjenta "na stałe" w przypadku choroby przewlekłej (jak np. astmy, cukrzycy) i leki ratujące życie w przypadku uczulenia na jady owadów (czyli: adrenalina w strzykawce). A także środki zapobiegawcze (a więc nie ściśle preparaty farmaceutyczne) takie jak repelent przeciwko owadom i krem z filtrem słonecznym.
Konieczna jest też w podróży – co podkreśla nasz pediatra – książeczka zdrowia, by w razie wypadku sprawdzić kiedy dziecko było szczepione np. przeciw tężcowi, bo od tego zależy dalsze leczenie. Powinno się też przechowywać w apteczce ulotki informacyjne o lekach.

Sugestie ekspertów: pediatry i ratownika medycznego zaowocowały przygotowaniem Apteczki Malucha - czyli rekomendowanego przez naszych ekspertów składu wyposażenia nowoczesnej Apteczki Pierwszej Pomocy i Podręcznej Apteczki z Lekami.

Lista wyposażenia podróżnej apteczki z lekami:
Książeczka zdrowia dziecka z aktualnymi szczepieniami. Warto pamiętać o aktualizacji szczepień przeciwko tężcowi.
1. okład HOT/COLD (służy do włożenia do lodówki lub zamrażalnika i użycia po ochłodzeniu)
2. soda oczyszczona (do sporządzania okładów)
3. maść przeciwalergiczna (środek na użądlenia i ukąszenia owadów np. dimetynden)
4. doustny lek antyhistaminowy – w kroplach lub tabletkach (w zależności od wieku dziecka np. dimetynden, cetryzyna)
5. środek odkażający ( np. woda utleniona , alkohol, octenidyna, woda utleniona) + gaziki lub gaziki jednorazowe (nasączone alkoholem)
6. probiotyk – w kapsułkach lub saszetkach – w przypadku nieżytu żołądkowo jelitowego
7. proszek do przyrządzenia doustnego płynu nawadniającego - w przypadku biegunki
8. krem z filtrem przeciwko słońcu, krem nawilżający po słońcu
9. sól fizjologiczna w plastikowych pojemniczkach (do przemywania oka)
10. maść z antybiotykiem (przepisana przez lekarza) – na ropne zmiany skórne
11. termometr
12. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – postać i dawka zależy od wieku dziecka i trzeba ją stale uaktualniać (np. paracetamol, ibuprofen).
13. lek przyspieszający gojenie ran: otarć, skaleczeń, pęknięć skóry oraz leczący oparzenia, w tym słoneczne (np. z alantoiną)
14. repelent (środek odstraszający owady) przeciwko komarom i meszkom
15. leki przyjmowane przez pacjenta „na stałe” w przypadku choroby przewlekłej (np. cukrzycy, astmy, choroby tarczycy lub jelit)
16. adrenalina w ampułkostrzykawce dla uczulonych na jad pszczoły i osy (na receptę)

Lista wyposażenia podróżnej apteczki pierwszej pomocy:
1. rolka plastra bez opatrunku (min. 5 m x 2,5 cm)
2. rolka plastra z opatrunkiem (1 szt.)
3. kompres gazowy 10 cm x 10 cm jałowy (6 szt., każdy pakowany oddzielnie)
4. opatrunek jałowy 1 m2 (3 szt.)
5. opatrunek osobisty (4 szt.)
6. opaska dziana podtrzymująca lub elastyczna o niskiej ściągliwości 10
cm (5 szt.)
7. chusta trójkątna (2 szt.)
8. koc ratunkowy (min. 1 szt.)
9. rękawiczki ochronne (min. 4 szt.)
10. nożyczki (z zaokrąglonymi końcówkami, min. 14,5 cm długości)
11. flakon płynu hydrożelowego na oparzenia (1 szt.)
12. gaziki spirytusowe (min. 10 szt.)
13. maska do sztucznego oddychania (min.1 szt.)
14. siatka opatrunkowa (rozmiar na głowę, min.1 szt.)



Akcja "Z apteczką bezpieczniej" wpisuje się w projekt ONZ-u pt. "Światowa Dekada Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020” (zainaugurowany w polskim parlamencie w maju br.) . Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa na drogach całego świata. Według posłanki B. Bublewicz, koordynatora projektu w Polsce, "polegać będzie na realizacji pięciu priorytetów, jakimi są: bezpieczna prędkość, przeciwdziałanie prowadzeniu po alkoholu, dobry stan techniczny pojazdów, pierwsza pomoc oraz edukacja komunikacyjna" (gazeta.pl, 11.05.2011. ).
Patronami akcji są ZF UNIA, Shell - stacje benzynowe, Janysport - producent apteczek, portal horeca.pl.

Konsultacja medyczna
dr Wojciech Feleszko
Pediatra
Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie

Konsultacja dot. ratownictwa
Jacek Rosłonek
Ratownik Medyczny
właściciel firmy edukacyjno-ratowniczej
http://www.heartsaver.pl
Obrazek
Obrazek

Prawa moich Dzieci:
* prawo do szacunku; * prawo do niepowodzeń i łez; * prawo do własności;
* prawo do radości; * prawo do niewiedzy; * prawo do upadków; * prawo do tajemnicy;
* prawo do wypowiadania swoich myśli i uczuć; * prawo do dnia dzisiejszego...</i>
Avatar użytkownika
Moya
 
Posty: 6419
Dołączył(a): So maja 14 2005, 00:00

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez kokiam » Pn lip 04 2011, 10:06

Dzieki :)
Samo wyposażenie podróżnej apteczki pierwszej pomocy to osobna walizka :) Ale lekow to mniej wiecej tyle zabieram la dzieci.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Hania 14.03.2006r. (*21 t.c.)
kokiam
 
Posty: 926
Dołączył(a): Wt sie 04 2009, 10:26

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez lileczka » Wt sie 09 2011, 23:05

Dzięki, już spisałam, też w sumie podobne zabieram, ale np coś odczulającego nigdy nie miałam, a warto mieć.
Pozdrawiam!
Obrazek
Obrazek
21.XII.06r.[*]
lileczka
 
Posty: 4274
Dołączył(a): Śr wrz 22 2004, 00:00

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez majka34 » Pt sty 13 2017, 13:05

Każda apteczka według każdego powinna zwierać co innego. Ale taką podstawową powinno się mieć w domu, w aucie , podczas podróżowania . Można taką kupić na: http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezp ... omocy.html . Mają tam wiele ciekawych propozycji godnych uwagi w dobrej cenie i szybką wysyłką. Dodatkowo wszystkie spełniają normy DIN.
majka34
 
Posty: 136
Dołączył(a): So gru 31 2016, 17:01

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez kwiatuszekK » So paź 28 2017, 23:17

ja zawsze staram się zapakować suplementy, które pomogą mojemu dziecku w rożnego rodzaju dolegliwościach. Na pewno zawsze muszę zabrać dicopeg junior, skutecznie zwalcza problem związny z zaparciami
kwiatuszekK
 
Posty: 105
Dołączył(a): Cz paź 26 2017, 12:13

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez kristoferx » Wt paź 31 2017, 14:37

Dzięki za sprawdzone informacje :)
Avatar użytkownika
kristoferx
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr paź 25 2017, 13:21

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez patikot » Śr lis 08 2017, 14:05

Muszę pamiętać, by następnym razem wyposażyć apteczkę w leki przeciwalergiczne dla wszystkich - niby nikt z nas nie ma normalnej alergii czy uczulenia, ale bardzo często takie rzeczy wychodzą podczas wyjść czy wyjazdów, więc zamiast szukać w pośpiechu szpitala w pobliżu, lepiej jest mieć coś takiego przy sobie. Pozostałe propozycje też się przydadzą, bo czasem nie da się o wszystkich rzeczach pamiętać.
Avatar użytkownika
patikot
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn lis 06 2017, 16:36
Lokalizacja: Łódź

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez as12 » Pn sty 29 2018, 11:04

Apteczka powinna być bardzo ważny elementem naszych wakacyjnych przygotowań i nie tylko bo warto zawsze mieć ją pod ręką i uzupełniać na bieżąco bo w sumie nigdy nie wiadomo kiedy się może przydać. Jeżeli chodzi o środki do dezynfekcji to zamiast klasycznej wody utlenionej polecam taki preparat do dezynfekcji https://www.apteka-melissa.pl/produkt/octenisept-preparat-do-dezynfekcji-ran-250-ml,2356.html świetna sprawa bo można używać nie tylko na skórę ale również na błonę śluzową czyli tym preparatem można nawet dezynfekować jamę ustną albo intymne okolice itp.
as12
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt sty 26 2018, 14:46

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez pesta » Wt cze 12 2018, 08:35

U mnie w apteczce wakacyjnej znajdą się jeszcze środki na alergię, biegunkę i dobry probiotyk , bez tego nigdzie się nie ruszamy z dzieciakami, zawsze dobrze jest mieć potrzebne rzeczy pod ręką niż się stresować i szukać ich potem na wyjeździe
pesta
 
Posty: 169
Dołączył(a): Pt sty 06 2017, 17:53

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez marysienka » Wt lip 17 2018, 13:55

Na pierwsze wspolne wakacje z maluchem pojechalismy jak córka miała niecałe półtora roku.. Myslalam ze pomyslalam o wszystkim ale bylo cos co mnie zaskoczylo. Mała przez zmiane klimatu dostala strasznej biegunki. Za granica nie wiedzialam co kupic by jej pomoc wiec histeryzowalam. Na szczescie jedna matka dwojki dzieci bedaca z nami w hotelu miala przy sobie tasectan http://tasectan.pl/ w szaszetkach. Poczytalam chwile i podalam dziecku modlac sie o poprawe. Faktycznie bylo tak jak mowila Kasia, biegunka szybko ustapila, bole brzuszka sie zmniejszyly, mala przestala tak plakac. Teraz nie ruszam sie bez tych saszetek z domu
marysienka
 
Posty: 563
Dołączył(a): Cz maja 24 2018, 19:14

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez illona » So lip 28 2018, 07:46

Też korzystam z takiej http://www.doranyprzyloz.com.pl/apteczka.html bardzo praktycznej listy potrzebnych rzeczy w apteczce samochodowej albo wakacyjnej czy domowej, dzięki niej nie zapominam nigdy o dobrej maści z antybiotykiem która pozwala uniknąć paskudzenia się zadrapań i ran, MaxiBiotic nosze nawet na wszelkie wypadek w torebce
illona
 
Posty: 111
Dołączył(a): Pn kwi 17 2017, 17:14

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez Zuzka25 » So lip 28 2018, 20:10

U mnie probiotyk nie tylko na wakacje, ale cały czas mam w domu. Mam malusią córcię, której FFbaby podaję dla wzbogacenia jej naturalnej flory bakteryjnej z uwagi na to, że przez cesarkę się urodziła. To wtedy wspomóc trzeba tę florę, ja FFbaby daję. Z tym że wiadomo taki probiotyk to trzymamy w lodówce :)
Zuzka25
 
Posty: 208
Dołączył(a): Wt lut 20 2018, 00:18

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez majkelina » Pt wrz 21 2018, 22:21

no my tez szczegolnie zabezpieczamy te "jelitowe" sprawy. Na szczescie u mnie chlopaki juz starsze wiec moge dla calej rodziny wziac inteste :) Ona dziala regulujaco na perystaltyke jelit i przywraca naturalna flore bakteryjna :)
majkelina
 
Posty: 178
Dołączył(a): N paź 22 2017, 18:43

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez Macadamia » Pt maja 24 2019, 15:18

wakacje zblizaja sie wielkimi krokamiwiec warto pomyslec o tym, co powinno sie znaleźc w wakacyjnej apteczce. Ja zawsze na wyjazdy biore flostrum bo to bardzo dobry probiotyk. Jakby mały dostał biegunki (a niestety jakloś na wyjazdach zawsze nam sie to zdarza) to poza sordkami na biegunke podaje tez wlasnie probiotyk. Wiadomo, że podczas biegunki oslabia sie uklad pokarmopwy wiec warto wspomagac go probiotykim.
Macadamia
 
Posty: 258
Dołączył(a): N maja 29 2016, 18:19

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez smelka » Wt cze 22 2021, 22:28

Jeśli macie dziecko między pół roku a półtora roku to na pewno do wakacyjnej apteczki warto zabrać żel na ząbkowanie, ja polecam ten https://baza-lekow.com.pl/bobodent-lek- ... awkowanie/ . Zobaczcie sobie opinie, dawkowanie, jak dokładnie działa. Ja zawsze miałam przy sobie jak wychodziliśmy, jechaliśmy gdzieś z dzieckiem a był w czasie ząbkowania właśnie.
smelka
 
Posty: 309
Dołączył(a): N lip 24 2016, 06:49

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez bozena82 » Pn maja 08 2023, 21:46

Oczywiście, jestem tego samego zdania co poprzednicy. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie naszego dziecka, dlatego musimy być uważni i zbierać wiedzę na ten temat. W domowej apteczce może przydać się wiele produktów, których możemy nie brać pod uwagę. Weźmy na przykład najbardziej charakterystynczy z problemów czyli ząbkowanie. Typowymi objawami jest to, że maluch zaczyna się ślinić i często wkłada rączki do buzi. Dodatkowo może mieć zaczerwienione dziąsła, a nawet gorączkuje. Im wcześniej będziemy w stanie zorientować się jaki proces aktualnie zachodzi, tym skuteczniejsza będzie pomoc. Jeżeli chodzi o w pełni naturalne produkty, to zalecane w takich przypadkach są krople na ząbkowanie - https://www.boiron.pl/nasze-produkty/le ... ne/camilia Wszystko za sprawą prostego faktu, to bezpieczny i przetestowany preparat, co potwierdzają rekomendacje farmaceutów.
bozena82
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt paź 24 2017, 22:46

Re: WAKACYJNA APTECZKA

Postprzez salamandiks4 » Wt cze 20 2023, 10:57

Miałem problem z moim układem moczowo-płciowym, dlatego skorzystałem z oferty nowoczesnego i polecanego mi Centrum Medycznego Vivomed - https://vivomed.pl/stulejka-co-to-jest- ... ej-pozbyc/ , gdzie uzyskałem profesjonalną pomoc. Jeżeli jesteście zainteresowani ich ofertą, to wszelkie informacje znajdziecie na stronie.
salamandiks4
 
Posty: 1064
Dołączył(a): Pt paź 13 2017, 11:23


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 46 gości