Startuj z
Noworodkiem
 
Dodaj do
ulubionych
 
Poleć portal
znajomym
Dzisiaj jest Wtorek, 20.02.2018
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Ekspert Radzi
Tablica Ogłoszeń
Forum
Kalkulatory
Galeria
Twoje Konto
Społeczność
Co i Gdzie ?
Chat
Serwis Internetowy dla kobiet pod
patronatem:
NZOZ Szpital na Siemiradzkiego
im. R. Czerwiakowskiego
31-137 Kraków
ul. Siemiradzkiego 1
tel. centrala (12) 634-22-22,
tel. przychodnia (12) 634-26-00
Kategoria: Ciąża - Rozwój Płodu
Temat: Rozwój zarodka i płodu ludzkiego

Dodajemy artykuł na temat rozwoju zarodka i płodu ludzkiego.
Zapraszamy do czytania.

U każdej prawidłowo owulującej kobiety początek cyklu liczy się od 1 dnia miesiączki. W ciągu następnych dwóch tygodni ( u kobiety miesiączkującej co 28 dni ) dochodzi do wzrostu pojedynczego pęcherzyka jajnikowego, w którym dojrzewa jajeczko - oocyt. Proces ten przebiega pod wpływem hormonów wytwarzanych w przednim płacie przysadki mózgowej - gonadotropin. Gdy pęcherzyk osiąga odpowiednią wielkość , średnio około 18-20 mm średnicy, również pod wpływem tych hormonów dochodzi do jego pęknięcia i uwolnienia oocytu. Równocześnie z dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego rozrasta i dojrzewa błona śluzowa macicy - endometrium. Tylko w odpowiednio przygotowanej macicy może następnie rozwijać się i rosnąć zarodek.

 

 

 

 

 

 

Jeśli dochodzi do zbliżenia, bez zastosowania środków antykoncepcyjnych, to istnieje około 20-30 % szans na to, że w tym cyklu dojdzie do prawidłowego zapłodnienia i rozwoju zarodka. Wynika z tego, że człowiek nie jest istotą specjalnie płodną i wszelkie dodatkowe stresy, substancje toksyczne czy inne czynniki mogą tę płodność jeszcze bardziej obniżyć.

Jeśli dojdzie do kontaktu plemnika z oocytem, to plemnik, dzięki złożonym procesom enzymatycznym wnika do wnętrza jajeczka, w wyniku czego powstaje pojedyncza komórka nazywana zygotą. Proces ten określa się mianem zapłodnienia. Dochodzi do niego w części jajowodu pozostającej w bezpośrednim kontakcie z jajnikiem, tzw części bańkowej.

 

 

 

 

 

 

Od tej chwili rozwijający się zarodek rozpoczyna żmudną drogę poprzez jajowód do jamy macicy. Prawidłowo rozwijająca się zygota dzieli się , dzięki czemu powstaje grudka komórek, zwanych blastomerami.

 

 

 

 

 

 

 

 

W dalszym etapie we wnętrzu tej grudki powstaje mała jama wypełniona płynem - jest to etap blastocysty. To kluczowy moment dla wczesnego rozwoju zarodka ponieważ właśnie wtedy wędrując poprzez jajowody osiąga on jamę macicy i jest w stanie się w niej zagnieździć - zaimplantować.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najczęściej wykonywane testy ciążowe ( z moczu ) pozwalają na stwierdzenie obecności w organizmie kobiety hormonu, który w warunkach prawidłowych wytwarzany jest tylko przez rozwijającą się ciążę. Jest to tzw. gonadotropina kosmówkowa.

 

Kobiety często zgłaszają się do lekarza na pierwszą wizytę wkrótce po zatrzymaniu miesiączki i po stwierdzeniu pozytywnego testu ciążowego z moczu. Jest to konsekwencja dużej czułości testów, jak również zrozumiałej niecierpliwości przyszłych matek, pragnących potwierdzić, że rzeczywiście są w ciąży. W pierwszych tygodniach po zatrzymaniu miesiączki trudno jednak po badaniu ginekologicznym jednoznacznie to potwierdzić. Rozwijająca się ciąża jest jeszcze zbyt mała by być uchwytna w badaniu.

 

Dla prawidłowego rozwoju ciąży bardzo istotny jest higieniczny tryb życia i prawidłowe postępowanie w pierwszych tygodniach jej trwania. Właśnie wtedy rozwijają się narządy wewnętrzne płodu i są szczególnie narażone na działanie wszelkiego rodzaju substancji toksycznych i uszkadzających.

Kobiety planujące ciążę powinny zgłosić się do ginekologa najlepiej jeszcze przed poczęciem. Otrzymają wtedy wyczerpującą informację co do odpowiednio higienicznego trybu życia, leczenia ewentualnych stanów zapalnych dróg rodnych oraz odpowiedniej podaży kwasu foliowego. Dzięki regularnemu przyjmowaniu tej witaminy można zminimalizować ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu nerwowego.

 

Co i kiedy można zobaczyć w USG-

Zarodek jest staje się wystarczająco duży by być widoczny w badaniu USG dopiero około 6 tyg. Ciąży. Ma wtedy około 5 mm długości. Około 6-7 tygodnia można stwierdzić obecność akcji serca . Jest najwcześniejszy etap na którym w tym badaniu można potwierdzić, że ciąża rozwija się prawidłowo. Większość ekspertów nie zaleca jednak stosowania badania USG w celu potwierdzenia rozpoznania ciąży. Pomimo, że USG nie jest szkodliwe dla zarodka nie należy go nadużywać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze badanie w prawidłowo przebiegającej ciąży należy wykonać między 12 a 14 tygodniem ciąży.

Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ dzięki niemu można z największą dokładnością ustalić przewidywany termin porodu. Lekarz mierzy wówczas szerokość i obwód głowki płodu, obwód brzuszka i długość kości udowej . Ustalenie terminu porodu jest szczególnie istotne u tych kobiet, które rzadko miesiączkują lub mają  cykle dłuższe niż 28 dni.

Badanie na tym etapie ciąży informuje nas również czy nie mamy przypadkiem do czynienia z ciążą mnogą, która wymaga nieco innego postępowania i wzmożonej uwagi ze strony lekarza prowadzącego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomiędzy 11 i 13 tygodniem ciąży doświadczony ultrasonografista jest w stanie wychwycić pewne objawy mogące nasuwać podejrzenie zaburzeń chromosomowych w tym zespołu Downa.

Kolejne badanie USG należy przeprowadzić pomiędzy 18 i 22 tygodniem ciąży. Odpowiednie pomiary płodu umożliwiają potwierdzenie prawidłowego przebiegu ciąży, ale przede wszystkim na tym etapie widoczne są już narządy wewnętrzne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lekarz przeprowadzający badanie ocenia kolejno główkę , kręgosłup, serce, żołądek, pęcherz moczowy i pępowinę oraz łożysko i ilość wód płodowych . Badanie przeprowadzane w tym terminie ma na celu przede wszystkim wykluczenie wad wrodzonych u dziecka. Jeśli badanie przeprowadza osoba doświadczona, posługując się dobrym aparatem USG, to wady wrodzone można wykluczyć w około 70%.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie badanie USG w ciąży przeprowadza się po 37 tyg. Ze względu na zmniejszającą się w trakcie ciąży ilość wód płodowych oraz to, że dziecko rośnie ocena budowy płodu jest wtedy już niejednokrotnie bardzo trudna. To ostatnie badanie ma przede wszystkim dostarczyć położnikowi informacji, które są istotne ze względu na prowadzenie porodu. Ocenia się rozmiary płodu, jego położenie, budowę i umiejscowienie łożyska oraz ilość wód płodowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy także artykuł: Rozwój płodu tydzień po tygodniu - TRYMESTR II
wyślij artykuł znajomemu
drukuj artykuł

Polityka prywatności/Informacja o plikach cookies