Startuj z
Noworodkiem
 
Dodaj do
ulubionych
 
Poleć portal
znajomym
Dzisiaj jest Wtorek, 20.02.2018
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Ekspert Radzi
Tablica Ogłoszeń
Forum
Kalkulatory
Galeria
Twoje Konto
Społeczność
Co i Gdzie ?
Chat
Serwis Internetowy dla kobiet pod
patronatem:
NZOZ Szpital na Siemiradzkiego
im. R. Czerwiakowskiego
31-137 Kraków
ul. Siemiradzkiego 1
tel. centrala (12) 634-22-22,
tel. przychodnia (12) 634-26-00
Kategoria: Ciąża - Rozwój Płodu
Temat: Rozwój płodu tydzień po tygodniu - TRYMESTR I

Dokładny opis rozwijającego się dziecka - tydzień po tygodniu w I trymestrze ciąży

Pamiętaj, że czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki

Jeżeli ciąża trwa 8 tygodni to płód ma 6 tygodni.

Drugi tydzień

Zapłodnienie - przez połączenie plemnika i komórki jajowej dochodzi do powstania ludzkiej istoty.  Kombinacja czterdziestu sześciu chromosomów decyduje o cechach fizycznych jak i psychicznych powstałego życia. Zapłodniona komórka jajowa nazywa się zygotą i cały ten czas szybko się dzieli. Najczęściej do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie, a następnie zygota zostaje przemieszczona wzdłuż jajowodu w kierunku jamy macicy.

Trzeci tydzień

Rozwijająca zygotę dzieli się w wyniku, czego powstaje blastocysta. Jest to etap, w którym rozwijający się zarodek dociera do jamy macicy, szukając okazji do zagnieżdżenia, a najlepszym miejscem do tego celu jest znajdująca się poniżej powierzchnia jamy macicy. Obecny pęcherzyk żółtkowy (Yolk sac) w okresie pierwszych tygodni produkuje komórki krwi. Rozwijające się dziecko ma tylko 0,15mm!! długości, ale cały czas szybko się rozwija. Powstaje kręgosłup, rdzeń kręgowy, system nerwowy. Nabierają kształtu nerki, wątroba, jelita.

W tym czasie dla mamy pierwszą oznaką może być opóźniający się okres. Niektóre kobiety mają wszystkie, inne żadnych następujących objawów: senność odczucie znużenia, zmęczenia, obrzmienie i bolesność piersi, częste oddawanie moczu, nudności którym mogą towarzyszyć wymioty.

Czwarty tydzień

Dochodzi do zagnieżdżenia, w trakcie, którego wytwarza się połączenie pomiędzy rozwijającym się dzieckiem a organizmem mamy (w trakcie trwania ciąży z tego połączenia wytworzy się łożysko). Rozwijający się organizm zaczyna produkować hormony odpowiedzialne są za zatrzymanie miesiączki. W tym okresie długość dziecka wynosi około 0,36mm do 1mm

Piąty tydzień

Począwszy od 21 dnia delikatne serce zaczyna bić, z cewy nerwowej wkrótce powstanie mózg. Łożysko rozpoczyna funkcjonować. Kręgosłup i rdzeń kręgowy rosną w tym okresie szybciej, niż reszta ciała. Płód ma już około 1,25mm długości, a cały pęcherzyk ciążowy jest wielkości rodzynka

U części kobiet nasilają się nudności, część ich w ogóle nie doświadcza,

Szósty tydzień

Długość płodu w wymiarze ciemieniowo siedzeniowym (CRL-(link)pomiar od czubka głowy do końca miednicy-oznaczany w trakcie badania USG ) wynosi ok 2-5mm.Zawiązki kończyn stają się widoczne, kształtują się oczy

Z wagą u mamy w tym okresie może być różnie, u jednych może być zauważalny nieznaczny wzrost wagi, u innych np. wymiotujących można dostrzec spadek masy ciała. Nadal piersi są obrzmiałe, i stają się jeszcze bardziej wrażliwe

 

Siódmy tydzień

Zaczynają kształtować się rysy twarzy dziecka, usta, język. Oczy mają wykształconą siatkówkę i soczewkę. Mięśnie zaczynają prawidłowo funkcjonować, w efekcie dziecko zaczyna się ruszać. Dziecko ma już własną krew (komórki krwi produkowane są teraz przez wątrobę płodu zamiast jak wcześniej przez pęcherzy żółtkowy (Yolk sac)

CRL(długość ciemniowo - siedzeniowa) wynosi około 5-7mm, z końcem tego tygodnia długość dziecka (wraz z nóżkami) osiągnie około 11-13mm

 

Ósmy tydzień

Nienarodzone dziecko na tym etapie rozwoju nazywamy płodem. Delikatna istota jest chroniona przez worek owodniowy wypełniony płynem owodniowym, wewnątrz którego dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie i bezpiecznie poruszać się. Ręce i nogi stają się dłuższe, wykształcają się paluszki u rąk i nóg (link). Kształtują się powieki i uszy. Pojawiają się łokcie, kształtuje się czubek nosa. W tym okresie możemy już zarejestrować fale mózgowe!

Płód ma około 14 - 20mm długości.

Macica staje się większa, mogą u mamy pojawiać się dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej

Dziewiąty tydzień

Długość płodu około 22 - 30mm(teraz jest wielkości czereśni). Dziecko rusza rączkami i nóżkami. Paluszki stają się dłuższe, nos bardziej wyrazisty, a ciało smuklejsze

Macica osiąga wielkość sporego grapefruita. Talia mamy staje się mniej zaznaczona.

Dziesiąty tydzień

Serce jest prawie całkowicie rozwinięte. W przegrodzie międzyprzedsionkowej znajduje się otwór, przez który utlenowana krew prosto z łożyska (Podczas ciąży płuca nie funkcjonują, a funkcję utlenowania krwi spełnia łożysko) może ominąć płuca i zapewnić rozwijającemu się dziecku wystarczającą ilość tlenu. Dwadzieścia malusieńkich zawiązków zębów tworzy się w dziąsłach.

Dziecko ma ok 31 - 42 mm długości i waży około 5 gram!!!

Jedenasty tydzień

Pojawiają się paznokcie. Podbródek odprostowuje się od szyi, a szyja się wydłuża. Długość dziecka około 44 -60 mm. Waga około 8 gram. Dziecko jest wielkości małego jabłka.

Macica zaczyna być wyczuwalna ponad spojeniem łonowym. Włosy i paznokcie mamy nieco się zmieniają, Możesz tracić włosy, lub zauważyć, że włosy  i paznokcie zaczynają bardzo szybko rosnąć.

Dwunasty tydzień

Struny głosowe są wykształcone, i zdarza się, że dziecko czasami cichutko płacze. Mózg jest kompletnie uformowany. Dziecko zaczyna odczuwać ból. Powieki zakrywają oczy, i pozostaną zamknięte celem ochrony delikatnych włókien nerwowych, aż do siódmego miesiąca ciąży.

W tym okresie podczas badania USG można zaobserwować jak dzidziuś ssie kciuk.

Dziecko ma około 61 mm długości i waży około 8  - 14 gram.

Poranne wymioty nieco słabną. Zaczyna rosnąć waga, szczególnie wzrost tkanek następuje w okolicach bioder i nóg. Sutki stają się ciemniejsze, na brzuchu ciemniejsza staje się również pionowa kreska od pępka po spojenie łonowe.

Polecamy także artykuł: Rozwój płodu tydzień po tygodniu - TRYMESTR III
wyślij artykuł znajomemu
drukuj artykuł

Polityka prywatności/Informacja o plikach cookies