Startuj z
Noworodkiem
 
Dodaj do
ulubionych
 
Poleć portal
znajomym
Dzisiaj jest Wtorek, 20.02.2018
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Ekspert Radzi
Tablica Ogłoszeń
Forum
Kalkulatory
Galeria
Twoje Konto
Społeczność
Co i Gdzie ?
Chat
Serwis Internetowy dla kobiet pod
patronatem:
NZOZ Szpital na Siemiradzkiego
im. R. Czerwiakowskiego
31-137 Kraków
ul. Siemiradzkiego 1
tel. centrala (12) 634-22-22,
tel. przychodnia (12) 634-26-00
Kategoria: Ciąża - Rozwój Płodu
Temat: Rozwój płodu tydzień po tygodniu - TRYMESTR III
Dokładny opis rozwijającego się dziecka - tydzień po tygodniu w III trymestrze ciąży.

Dwudziesty czwarty tydzień

Ciało dziecka pokryte jest drobnymi włoskami zwanymi lanugo. Skóra dziecka pokryta jest mazią. Dziecko wykonuje ruchy oddechowe, z tym, że do płuc dostaje się nie powietrze, a płyn owodniowy

Waży około 540 gram.

Dwudziesty piąty tydzień

Dziecko ma około 32 cm długości i waży około 700 gram. 

Dwudziesty szósty tydzień

Dziecko ma ok. 33 cm i waży około 910 gram. W tym okresie dzięki intensywnej opiece medycznej na Oddziałach neonatologicznych ośrodków III stopnia referencyjnego dzidziuś ma duże szanse na przeżycie w przypadku porodu przedwczesnego.

Mama będzie odczuwać bardziej nasilone bóle w okolicach kości krzyżowej, mogą pojawić się lub nasilić obrzęki wokół kostek (szczególnie, jeżeli jest to okres letni)

 
Dwudziesty siódmy tydzień

Mniej więcej w tym okresie powieki się otwierają, dzidziuś zaczyna mrugać powiekami, czasami nawet płacze.

Waży około 1000 gram (1 kg) i ma ok. 34 cm długości.

 
Dwudziesty ósmy tydzień

Dziecko waży około 1100 gram, i  ma ok. 35 cm długości

 
Dwudziesty dziewiąty tydzień

Dziecko rośnie prawie z minuty na minutę, teraz waga wynosi około 1250gram, a dziecko ma ok. 37 cm długości

 
Trzydziesty tydzień

Dziecko ma około 38 cm długości, i waży około 1360 gram. Na zdjęciu widoczna pępowina, która stanowi życiodajne połączenie pomiędzy organizmem mamy a rozwijającym się dzieckiem. Wszystkie substancję odżywcze; tlen  z krwi mamy transportowane są do łożyska, a następnie pępowiną prosto do dziecka. Należy pamiętać, że tak samo jak substancje odżywcze do dziecka tą samą drogą przedostają się toksyczne substancje np. alkohol.

Trzydziesty pierwszy tydzień

Dziecko waży około 1800gram i ma około 42 cm długości. W tym czasie dziecko przesypia prawie 90-95% czasu w ciągu dnia.

Do tego tygodnia waga mamy (od ostatniej miesiączki) powinna wzrosnąć o około 9-12 kg, a na wzrost wagi składa się: dzidziuś, łożysko, wody płodowe, powiększona macica (której dno sięga ok. 8cm powyżej pępka), tkanka tłuszczowa odkładająca się głównie na biodrach, udach, ramionach, oraz wzrost objętości płynów ustrojowych.

Z brodawek sutkowych może zacząć wypływać żółtawy płyn jest to siara.

Trzydziesty trzeci tydzień

Dziecko waży około 2000gram (2 kg) i ma około 43 cm długości

Ze względu na stale rosnące dziecko powiększa się systematycznie macica. W związku, z czym częściej będziesz odczuwać potrzebę pójścia do toalety, częściej wystąpi zgaga, szybciej się będziesz męczyć.

Trzydziesty czwarty tydzień

Dziecko waży około 2275gram i ma około 45 cm długości. Z każdym dniem dziecko staje się bardziej dojrzałe i z każdym dniem staje się lepiej przystosowane do samodzielnego życia.

Brzuszek mamy powiększa się, trudniej wstać, trudniej się wyprostować, kręgosłup jest mocno obciążony, a dodatkowo ze względu na dodatkowe kilogramy i rozwijające się dziecko środek ciężkości jest znaczenie przesunięty do przodu. Czasami chwila odpoczynku jest zbawienna.

Trzydziesty piąty tydzień

Dziecko waży 2550gram i ma około 46-47 cm długości. Waga dziecka i jego długość są wypadkową wielu czynników, począwszy od genetyki, po stan odżywienia, i wpływ innych substancji, dlatego wagę i wzrost podawaną w tym zestawieniu należy potraktować jako bardzo orientacyjną, szczególnie w okresie okołoporodowym, gdzie różnice w wadze pomiędzy dziećmi są znaczne, a nie są wyznacznikiem jego kondycji.

 

Trzydziesty szósty tydzień

Dziecko waży około 2750gram i ma około 47-48 cm długości

Mogą pojawić się lub nasilić dolegliwości bólowe w pachwinach szczególnie w trakcie wchodzenia po schodach lub zmianach pozycji podczas leżenia. 

Trzydziesty siódmy tydzień

Prawie koniec, teraz znakomita większość dzieci jest w stanie zaadoptować się do warunków świata zewnętrznego. Dziecko waży około 2950 gram i ma około 49-50 cm długości

Zaczyna się okres szczególny dla mamy, związany z oczekiwaniem zbliżającego się porodu. W tym czasie mama powinna wykazać się szczególną dbałością o siebie i uczęszczać do regularnych kontroli, podczas których będzie wykonany zapis KTG. Szczególnie należy zwrócić uwagę na intuicję, jeżeli mamę coś niepokoi powinna zgłosić się natychmiast do kontroli lekarskiej. Jeżeli nie wie gdzie szukać pomocy a mieszka w rejonie Krakowa może skorzystać z całodobowego ambulatorium Szpitala Na Siemiradzkiego ul Siemiradzkiego 1 w Krakowie.

Trzydziesty ósmy tydzień

Dziecko waży około 3100 gram i ma około 50-51 cm długości

Trzydziesty dziewiąty tydzień

Dziecko waży około 3300 i ma około 52-53

Czterdziesty tydzień

Już czas waga dziecka około 3500 gram, długość około 54-55cm.Dziecko osiągnęło stan gotowości do samodzielnego życia. Po porodzie i wykonaniu pierwszego wdechu dochodzi do rozprężenia płuc. Następują zmiany hemodynamiczne w przepływie krwi, obturacji ulega przewód Botalla, przestaje być drożny otwór pomiędzy przedsionkami, płuca spełniają swoją funkcję utlenowania krwi. I oczekiwanie na pierwszy krzyk. Od teraz słowo mama nabiera inne znaczenia.

Polecamy także artykuł: Ruchy płodu
wyślij artykuł znajomemu
drukuj artykuł

Polityka prywatności/Informacja o plikach cookies